Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

KPÚ Košice - 500 rokov Raffaela ... aj v Košiciach!

KPÚ Košice

Práve v tomto kalendárnom roku na deň 6. apríla pripadá presne 500 rokov od smrti svetoznámeho talianskeho renesančného génia – architekta a maliara Raffaela Santiho z Urbina (1483 -1520). Svet si pripomína tohto majstra po celý rok početnými podujatiami a veľkolepými výstavami (vôbec najväčšia jeho výstava by sa mala konať v Ríme, predalo sa na ňu viac ako 60-tisíc vstupeniek), ktoré však nateraz, žiaľ, nečakane prerušila vírusová pandémia. Napriek tomu, mysliac osobitne na dianie a ľudí v ťažko skúšanom Taliansku, aj pri dnešnom výročí vzdávame Raffaelovi i my aspoň skromnú pamiatkársku poctu. Veď priamo na Hlavnej ul. č. 37 v Košiciach, hneď pri Dóme sv. Alžbety, v oválnej orámovanej kartuši medzi oknami na poschodí barokového meštianskeho domu nájdeme Madonu, inšpirovanú práve Raffaelovym dielom. Pravdepodobne od záveru 19. storočia sa „podľa rozšírenej záľuby“ odtiaľ na všetkých okoloidúcich na ulici nežne pozerá slávna tzv. Sixtínska Madona s malým Ježiškom na rukách, kópia postavy podľa veľmi obľúbeného Raffaelovho obrazu. Tento dom v priebehu 19. storočía patril viacerým známym košickým rodinám – napr. obchodníkom Novellyovcom (podľa ktorých ho aj dlho volali Novellyho dom), a tiež advokátovi Dr. Ladislavovi Aranyossymu. Práve jeho syn – známy maliar a grafik Achác Aranyossy (1870 – 1898), ktorého 150. výročie narodenia si tiež pripomíname, mohol byť autorom tejto maľby. Madona bola za socializmu zatretá mnohými vrstvami, aby nerušila prvomájové pochody a objavili ju a obnovili až v roku 2003. Vo vyobrazení však nenájdete najpovestnejších dvoch nezbedných anjelikov z dolného okraja slávneho originálu, ktorí zľudoveli ako logo či ikonka na rôznych predmetoch aj v rámci pop-kultúry. Zaujímavosťou ale je, že za týmito oknami "pri Madone" mal dlhé roky svoju pracovňu so vzácnou knižnicou známy košický historik Ondrej Richard Halaga (1918-2011). Nech je tento príspevok pre Vás aj "raffaelovské" pozvanie do Košíc. Viac o príbehu a symbolike obrazu Sixtínskej Madony sa dozviete TU a informácie o svetových podujatiach k 500-ročnému raffaelovskému výročiu nájdete TU.

Autor: Mgr. Juraj Gembický, KPÚ Košice