Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Cena Pamiatkového úradu SR 2022

Poznáme nových laureátov ocenenia Pamiatkového úradu Slovenskej republiky – Ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany nášho pamiatkového fondu za rok 2022. Z jedenástich nominačných návrhov vybrala komisia tri osobnosti, ktoré sa významnou mierou podieľali na formovaní pamiatkovej starostlivosti a prezentácii nášho kultúrneho dedičstva.

veduta_PUSR.jpg

Poznáme nových laureátov ocenenia Pamiatkového úradu Slovenskej republiky – Ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany nášho pamiatkového fondu za rok 2022. Z jedenástich nominačných návrhov vybrala komisia tri osobnosti, ktoré sa významnou mierou podieľali na formovaní pamiatkovej starostlivosti a prezentácii nášho kultúrneho dedičstva.

Nositeľmi ocenenia v roku 2022 sú:

PhDr. Katarína Kosová

PhDr. Juraj Spiritza

Dr. h. c. doc. PhDr. Karol Kahoun CSc., in memoriam

Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutoční v priestoroch Zvolenského zámku v dňoch 29. – 30. apríla 2022 v rámci podujatia organizovaného Pamiatkovým úradom Slovenskej republiky. Ocenenia budú udelené aj laureátom, ktorých komisia vybrala v roku 2020, avšak z dôvodu opatrení súvisiacich s pandémiou covid-19, nebolo možné ich odovzdanie uskutočniť.


Cena Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2022

PhDr.Katarína Kosová (* 1954)

Katarína Kosová sa narodila v Trnave. Po štúdiu dejín umenia a etnografie v rokoch 1973 – 1978 na univerzite v Brne, nastúpila do Slovenského ústavu pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Bratislave. Od roku 1990 pôsobila ako riaditeľka Štátnych reštaurátorských ateliérov, v rokoch 1994 – 1995 bola štatutárkou Pamiatkového ústavu, resp. Národného pamiatkového a krajinného centra. Do jeho vedenia sa opäť vrátila v roku 1998. V rokoch 2002 – 2020 pôsobila ako generálna riaditeľka Pamiatkového úradu Slovenskej republiky. Podieľala sa na kreovaní systematickej starostlivosti a doplňovaní chráneného pamiatkového fondu Slovenskej republiky, zápise vybraných pamiatok do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO i zápisoch pamiatok do Zoznamu európskeho dedičstva. Zaslúžila sa o materiálne dobudovanie PÚ SR, vznik a formovanie dotačného systému MK SR Obnovme si svoj dom. Osobitnú pozornosť venovala aj komplexnej obnove a revitalizácii NKP Červený kláštor, ako aj o domácej i zahraničnej reprezentácii kultúrneho dedičstva Slovenskej republiky. Je dlhoročnou aktívnou členkou redakčnej rady časopisu Pamiatky a múzeá, revue pre kultúrne dedičstvo. V neposlednom rade bol osobnou iniciatívou Kataríny Kosovej, popri realizácii množstva odborných aktivít i bohatej publikačnej činnosti, i vznik Ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej.

PhDr. Juraj Spiritza (* 1935)

Historik, výrazná osobnosť slovenského archívnictva a zakladateľ slovenskej kampanológie. Od 60. rokov 20. storočia publikoval rozsiahle množstvo odborných článkov a štúdií vychádzajúcich z vlastných výskumov v teréne, historickej literatúry a archívnych prameňov, pre spracovanie ktorých mal osobitné jazykové dispozície a odbornú prípravu historika. Publikoval v odborných periodikách, bol aktívny aj v oblasti prípravy archívnickej legislatívy – podieľal sa i na príprave novely archívneho zákona (1991). V bádateľskej a dokumentačnej práci sa venoval špecifickým odborom histórie, archívnictvu, numizmatike, epigrafii, najmä však kampanológii. Prínosom práce PhDr. Juraja Spiritzu je predovšetkým dokumentácia rozsiahleho teritória kampanologických pamiatok a sústavne doplňovaná databáza zvonolejárov pôsobiacich na území Slovenska. Svoj osobitný bádateľský záujem zameral na Spiš, prispieval do rôznych oblastí mapujúcich dejiny a vývoj regiónu. Svedčia o tom aj vydané knižné publikácie: Spišské zvony (1972), Podoby starého Spiša (1975), Jozef Hlinka (2000), Slovník zvonolejárov činných na Slovensku v druhom tisícročí (2002). Pri príležitosti jeho jubilea a diela vydal Pamiatkový úrad SR špeciálne tematické číslo periodika Monument revue (2015, roč. 4, č. 2) a edične pripravuje vydanie monografie Zvony a zvonolejári na Slovensku od najstarších čias po súčasnosť.

Dr. h. c. doc. PhDr. Karol Kahoun, CSc. in memoriam (*1930 – †2019)

Významný slovenský historik umenia, pamiatkar a vysokoškolský pedagóg vyštudoval dejiny umenia a národopis na Katedre vied o umení Filozofickej fakulty Komenského univerzity v Bratislave (1954), kde zostal aj pracovať ako vedecký a pedagogický pracovník (1955 – 1996). Tu ho viedli a ovplyvnili aj významné osobnosti dejín umenia a pamiatkovej starostlivosti ako Václav Mencl, Vladimír Wagner, Alžbeta Güntherová-Mayerová a iní. V roku 1969 obhájil kandidátsku dizertačnú prácu v odbore teória a dejiny výtvarných umení a v roku 1979 sa habilitoval v odbore staršie dejiny slovenského a európskeho výtvarného umenia. Aktívne sa podieľal na poznávaní, ochrane a obnove kultúrneho dedičstva, participoval na príprave podkladov k Súpisu pamiatok na Slovensku vydaného v rokoch 1967 – 1969. Špecializoval sa na stredovekú a zvlášť gotickú sakrálnu architektúru a umenie. K najvýraznejším z dlhého zoznamu publikovaných vedeckých textov patrí monografia Neskorogotická architektúra na Slovensku a stavitelia východného okruhu (1973). Okrem staršieho umenia sa odborne venoval aj súčasnému umeniu, najmä sochárstvu. Od polovice 60. rokov 20. storočia bol členom Medzinárodnej organizácie výtvarných kritikov AICA pri UNESCO a neskôr aj podpredsedom jej československej sekcie. V rokoch 1995 – 2005 pôsobil ako predseda Umeleckohistorickej spoločnosti Slovenska pri SAV a d roku 1995 aj ako vysokoškolský pedagóg na Katedre dejín a teórie umenia Filozofickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave (do roku 2009). Okrem iných ocenení bolo v roku 2005 Karolovi Kahounovi prezidentom Slovenskej republiky prepožičané vyznamenanie Rádu Ľudovíta Štúra II. triedy. V roku 2011 mu Vedecká rada Trnavskej univerzity v Trnave udelila čestný titul doctor honoris causa za celoživotné umenovedné dielo a rozsiahlu pedagogickú prax v odbore dejiny umenia.

veduta_PUSR.jpg